Postępowanie sanacyjne, oferującą najszerszy zakres możliwości w zakresie działań restrukturyzacyjnych. Łączy elementy postępowania upadłościowego dając możliwość zawarcia układu z wierzycielami. W ramach tego postępowania, dłużnik traci prawo do zarządzania swoim przedsiębiorstwem, które przejmuje Zarządca. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, jeśli dłużnik zapewnia gwarancję należytego zarządzania, sąd może pozwolić mu na kierowanie częścią lub całością przedsiębiorstwa, ograniczając go jednocześnie do działań zwykłego zarządu.
Kluczowym elementem postępowania sanacyjnego jest możliwość przeprowadzenia działań sanacyjnych. Są to różnorodne czynności prawne i faktyczne, mające na celu poprawę sytuacji ekonomicznej dłużnika i przywrócenie jego zdolności do wykonywania zobowiązań. Działania te, mogą obejmować sprzedaż zbędnego majątku, rezygnację z niekorzystnych umów, wypowiadanie niektórych umów o pracę, unieważnianie działań szkodzących wierzycielom i inne. Plan restrukturyzacyjny, określający zakres tych działań, jest opracowywany przez Zarządcę we współpracy z dłużnikiem i zatwierdzany przez sędziego-komisarza.
Po wykonaniu całości lub części planu restrukturyzacyjnego w ramach postępowania sanacyjnego, sędzia-komisarz zwołuje zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem.
Podczas zgromadzenia wierzycieli, zarządca prezentuje sprawozdanie z wykonania planu restrukturyzacyjnego oraz efekty działań sanacyjnych. Przedstawia również główne kroki, które mają zostać podjęte po przyjęciu układu, oraz swoją opinię na temat możliwości jego wykonania.
Układ, który zostaje przyjęty przez zgromadzenie wierzycieli, podlega następnie zatwierdzeniu przez sąd.