Przyspieszone postępowanie układowe

Przyspieszone postępowanie układowe

Przyśpieszone postępowanie układowe, podobnie jak postępowanie o zatwierdzania układu, jest możliwe do przeprowadzenia, gdy suma wierzytelności spornych, nie przekracza 15% całkowitej sumy wierzytelności. Postępowanie to charakteryzuje się uproszczeniami, co przekłada się na jego stosunkowo krótki czas trwania, umożliwiając szybkie zawarcie układu z wierzycielami i podjęcie efektywnych działań naprawczych.

Po złożeniu wniosku o przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne, sąd na posiedzeniu niejawnym wyznacza nadzorcę sądowego. Nadzorcą może być osoba wskazana przez dłużnika, jeśli uzyska ona poparcie co najmniej 30% sumy wierzytelności. W trakcie postępowania, egzekucja wierzytelności objętych układem jest niemożliwa, a wszczęte postępowania egzekucyjne zostają zawieszone.

Dłużnik, co do zasady, w toku postępowania zachowuje prawo do zarządzania swoim majątkiem, jednak jest ono ograniczone do czynności zwykłego zarządu. Działania wykraczające poza zwykły zarząd wymagają zgody nadzorcy sądowego. Wierzyciele głosują nad zatwierdzeniem spisu wierzytelności oraz nad zawarciem układu. Po akceptacji układu przez wierzycieli, sędzia komisarz decyduje na rozprawie o jego zatwierdzeniu bądź odrzuceniu. Orzeczenie o zatwierdzeniu układu kończy przyśpieszone postępowanie restrukturyzacyjne, a rola nadzorcy sądowego przekształca się w rolę nadzorcy układu.

Przyśpieszone postępowanie układowe wymaga efektywnego działania na wielu poziomach, dlatego współpraca z doradcą restrukturyzacyjnym jest kluczowa do skutecznego przeprowadzenia tego procesu, niezależnie od tego, czy występuje się jako dłużnik czy wierzyciel.

Szybki kontakt

Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Zadzwoń:600 344 928

[email protected]