Upadłość przedsiębiorstwa następuje, kiedy firma traci zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych wobec wierzycieli. Zgodnie z art. 11 ustawy prawo upadłościowe, stan niewypłacalności jest definiowany jako utrata zdolności do wypełniania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemanie niewypłacalności zachodzi gdy opóźnienie w realizacji zobowiązań pieniężnych przekraczające trzy miesiące.
Dodatkowo, dłużnika będącego osobą prawną lub jednostką posiadającą zdolność prawną, uznaje się za niewypłacalnego, gdy jego zobowiązania pieniężne przewyższają wartość majątku przez ponad 24 miesiące.
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w ciągu 30 dni od momentu powstania stanu niewypłacalności. Niezłożenie takiego wniosku może skutkować nałożeniem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na osobę zobowiązaną do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Aby odpowiednio zdiagnozować problemy przedsiębiorstwa i podjąć decyzję o ogłoszeniu upadłości lub wyborze postępowania restrukturyzacyjnego, potrzebna jest wiedza z zakresu prawa, zarządzania i finansów przedsiębiorstwa.
Doradca restrukturyzacyjny rozważy również możliwość przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, co może umożliwić zachowanie kontroli nad majątkiem przedsiębiorstwa. Prawo upadłościowe przewiduje także procedurę tzw. pre-pack, czyli przygotowanej likwidacji, polegającej na sprzedaży majątku przedsiębiorstwa lub jego znaczącej części wskazanemu nabywcy.